اطلاعات پايه
نام: سید محسن
نام خانوادگی: حسینی
فیلد تخصصی: اكولوژي
وب سایت شخصی: www.modares.ac.ir/Schools/nat/Academic_Staff
سال تولد: 1347
محل تولد: آمل
پست الکترونیکی: hosseini@modares.ac.ir
وابستگی سازمانی: دانشگاه تربیت مدرس تهران

اتوبیوگرافی (در قالب فایل های صوتی)
(جهت بارگذاری روی لینک فایل صوتی کلیک راست کرده سپس گزینه save link as را انتخاب نمایید.)
رویکرد عمومی
رویکرد تخصصی

پرسش و پاسخ
رندا: سخت ترین و پرکارترین دوره کار حرفه ایتان را چه زمانی می دانید؟
حسینی: با توجه به راهنمايي قريب به بيست دانشجوي دكترا در داخل و خارج از كشور راهنمايي بيش از شصت دانشجوي كارشناسي ارشد، تدريس در مقاطع دكترا و كارشناسي ارشد و انجام دهها پروژه تحقيقاتي كلان ملي و بين المللي همراه با داشتن مسئوليتهاي اجرايي مختلف و نيز عضويت در كميته ها و شوراهاي مختلف، سردبيري دو مجله علمي پژوهشي داخلي و بين المللي، مقطع عضويت هيات علمي در دانشگاه و به ويژه پنج سال اخير پركارترين دوره كار حرفه اي من بوده است.

رندا: کدامیک از موفقیت های حرفه ایتان بیشترین رضایت خاطر را برایتان به ارمغان آورده است؟
حسینی: به بار نشستن طرح پژوهشي توليد نهال گونه درختي نمدار كه از گونه هاي درختي بسيار با ارزش و نادر و در معرض تهديد مي باشد و تا قبل از موفقيت طرح پژوهشي تلاشها براي توليد نهال آن ناموفق بوده است و به جايي رسيده است كه با روش كشف شده در تحقيق مربوط امكان توليد دهها هزار نهال در سال عملياتي شده است و به عنوان يكي از كاربردي ترين طرحهاي بخش صنعت در صنايع چوب و كاغذ معرفي گرديده است رضايت خاطر خوبي ايجاد كرده است. البته مي توان به ارائه سخنراني كليدي و عضويت كميته علمي و اجرايي و داشتن نقش اجرايي در چند كنفرانس معتبر سطح اول بين المللي نيز اشاره نمود.

رندا: چه درس هایی از فعالیت های حرفه ای شما برای نسل بعدی به یادگار باقی می ماند؟
حسینی: با امكانات كشوري مثل ايران مي توان پژوهشهايي در سطح اول جهان انجام داد.اينجانب تمامي مقاطع تحصيلاتم را در ايران گذرانده ام. انتشار بيش از دويست مقاله در مجلات معتبر شامل بيش از پنجاه مقاله بين المللي ISI و ارائه قريب به دويست مقاله در كنفرانسهاي علمي همه با استفاده از پتانسيلهايي ميسر گرديده است كه در اين مرز و بوم وجود دارد.

رندا: با نفس تولید چنین سایتی که هر ساله ضمن معرفی نخبگان رشته های مختلف اطلاعات آن‏ها را به‏صورت جامع (در قالب دیداری یا شنیداری) در اختیار کاربران قرار دهد، موافقید؟
حسینی: از تلاش ارزشمندتان سپاسگزارم. اگر چه خودم را نخبه نمي دانم قطعا داشتن يك بانك اطلاعاتي جامع از نخبگان كشور بسيار راهگشاست.البته فكر مي كنم كه بهتر است امكاني فراهم گردد تا به معرفي كليه پتانسيلها و شخصيتهاي علمي كشور پرداخته شود. ضرورت يك پايگاه داخلي مشابه ISI Science Watch را براي كشور مان ضروري مي دانم و فكر مي كنم اقدام در اين راستا بسيار با ارزش است.

رندا: تمرکز اصلی تحقیقات شما بر چیست؟
حسینی: اكولوژي جنگل

رندا: بهترین اتفاق علمی زندگیتان که شما را هیجان زده کرد ......
حسینی: انتخاب به عنوان استاد برتر محيط زيست كشوردر اولين دوره تجليل از اساتيد برتر محيط زيست كشور در سال 1387 و نيز انتخاب به عنوان يكي از اساتيد برتر فرهنگ ساز محيط زيست در اولين دوره بزرگداشت استادان برتر فرهنگ ساز محيط زيست كشور در سال 1388 دوبار تقدير در مراسمي كه در اين راستا در دانشگاه تهران برگزار گرديد.ضمن اينكه انتخاب رساله دكتراي اينجانب به عنوان رساله برتر بيست سال فعاليت دانشگاه تربيت مدرس نيز برايم بسيار شيرين بوده است.

رندا: در طول سال ها خدمت و فعالیت در عرصه علم و دانش، بزرگترین چالش در این حوزه را چه می دانید؟
حسینی: مشكل در تجاري سازي و كاربردي كردن پژوهشها در كشور و منسوخ بودن محتوي بعضي از دروس را از بزرگترين چالش در عرصه علم و دانش در كشور مي دانم.

رندا: اهمیت و جایگاه پژوهش های شما در حوزه کاریتان چیست؟
حسینی: نتايج تحقيقات در اين راستا مي تواند به گسترش فضاي سبز طبيعي و دست كاشت در كشور كمك شاياني نمايد. زمينه تحقيقاتي براي كشورمان و جهان حياتي است چون جنگلها اهميت حياتي براي زندگي بشر داشته، علاوه بر اينكه به حفاظت خاك كمك مي كنند و يك منبع براي توسعه پايدار به حساب مي آيند در تنظيم آب و هوا، ترسيب كربن و كاهش معضل گرمايش جهاني نيز نقش موثري دارا هستند. مشكلات گريبانگير امروز كشورهاي منطقه يعني ريزگردها به دليل كاهش سطح پوشش گياهي است. صدها جوامع گياهي و جانوري در داخل آنها وجود دارد. نقش و اهميت جنگلها در توسعه ملي مهم است و برخي از فوايد آن شامل مواردي مانند: توليد ميوه و محصولات غذايي, توليدات داروئي و صنعتي نظير: صمغ، اسانس، رزين، الكل..., توليد چوب جهت كاربرد درصنايع، ساختمان سازي، لوازم منزل، صنايع دستي و زينتي، ادوات كشاورزي، وسايل ورزشي......, كنترل آبهاي سطحي و تغذيه آبهاي زير زميني و ذخيره و نگهداري و تصفيه آب برف و باران و ايجاد چشمه سارها و آبشارها و بالا بردن كيفيت آب, استحكام و تثبيت خاك توسط ريشه و جلوگيري از جابجايي خاك و ايجاد فرسايش خاكي, تسهيل در نفوذ آب در خاك و جلوگيري از هدر روي آب و بروز سيل, جذب گاز كربنيك و توليد اكسيژن(هواسازي), كاهش آلودگي هوا از گرد و غبار (پاكسازي هوا), متصاعد نمودن فيتونسيد توسط برگ (ضدعفوني هوا) و ايجاد زيستگاه حيات وحش مي باشد. ضمن اينكه جنگلهاي ايران يك گنجينه ژنتيكي منحصر بفرد هستند كه براي توليد غذاي نسل آتي و توليد داروهاي آينده ارزششان آشكار خواهد شد.
Copyright © 2013
Islamic World Science Citation Center (ISC)
All Rights Reserved